Zobacz również

Rynny dachowe i ich rodzaje – materiały

Dodano: 2016-05-24 Przez: admin


 

W sprzedaży znajduje się dzisiaj wiele różnych modeli rynien dachowych. Odprowadzanie wody deszczowej z dachu jest bardzo ważne, dlatego też trzeba dobrać je indywidualnie, aby spełniły one wszystkie życzenia właściciela budynku pod kątem estetycznym oraz funkcjonalności i trwałości.

 

Orynnowanie składa się z dwóch podstawowych elementów – to poziome rynny oraz pionowe rury spustowe. System orynnowania powinien być zaprojektowany zgodnie z konstrukcją budynku, aby wydajnie odprowadzać wodę i nie dopuszczać do powstawania wilgoci na ścianach. Ponadto rynny mogą być elementem dekoracyjnym, dlatego też warto dobrać je tak, aby współgrały z aranżacją budynku.

 

Sklepy oferują obecnie różne rodzaje rynien, które można dobrać zgodnie z projektem i swoimi wymaganiami. Skupimy się tutaj przede wszystkim na materiałach stosowanych w produkcji rynien i przedstawimy te najpopularniejsze z ich zaletami i wadami.

 

Rynny plastikowe – produkowane z PCV, które dodatkowo powlekane jest powłokami chroniącymi przed promieniowaniem UV. Nie trzeba ich malować i nie korodują, są lekkie i dostępne w różnych kolorach. Ich inne zalety to przystępna cena, precyzyjne sztukowanie, ale ze względu na zmiany temperatury mogą się kruszyć. Ponadto są podatne na mocne uderzenia.

 

Rynny tytanowo-cynkowe – powstają ze stopy cynku, tytanu, miedzi oraz aluminium, które pokrywane są patyną. Nie wymagają malowania i wyróżniają się długą żywotnością nawet do 100 lat

 

Rynny aluminiowe – wykonane z blachy aluminiowej zabezpieczonej przed działaniem promieniowania UV, dostępne w różnych kolorach. Wykorzystywane często do tworzenia ciągłych profili bezpośrednio na budowie. Są jednak dość drogie.

 

Rynny stalowe – dzisiaj coraz rzadziej wybierane, ale kiedyś bardzo popularne, nowoczesne rynny i rury ocynkowane są jednak dobrze zabezpieczone przed korodowaniem i innymi czynnikami zewnętrznymi.

 

Rynny miedziane – wykonane z miedzi, mają efektowny kolor i nie wymagają konserwacji. Są także łatwe w montażu, odporne na wahania temperatury oraz bardzo trwałe, ponieważ ich żywotność szacuje się na 150-200 lat.

 

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy