Zobacz również

Podstawowe klimatyzatory do domu – jaki rodzaj wybrać?

Dodano: 2016-05-24 Przez: admin


 

Zbyt gorące lato może dać w kość. Jeżeli w twoim mieszkaniu lub domu jest wtedy bardzo ciepło, warto pomyśleć o montażu klimatyzatora. W sprzedaży znajduje się jednak sporo tego rodzaju urządzeń – jakie z nich warto wybrać?

 

Istnieje kilka różnych podstawowych modeli klimatyzatorów, które mogą być zamontowane w domu jednorodzinnym czy też w mieszkaniu, jeżeli pozwala na to spółdzielnia lub wspólnota (nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza w przypadku klimatyzatorów z jednostką zewnętrzną). Przedstawiamy podstawowe rodzaje klimatyzatorów oraz ich wady i zalety – sprawdź je, a na pewno znajdziesz taki, który spełni twoje wymagania.

 

Klimatyzatory monoblokowe

To tanie urządzenia, które przeznaczone są do użytku wewnątrz pomieszczenia – składają się z jednej części, dlatego też klimatyzatory monoblokowe określane są też często jako przenośne, mobilne. Aby skorzystać z tego rodzaju klimatyzatora, konieczne jest wyprowadzenie na zewnątrz rury, na przykład przez okno, balkon czy kratkę wentylacyjną albo otwór w ścianie. Urządzenia te mogą być stosowane tylko w jednym pomieszczeniu, mają niższą wydajność od klimatyzatorów typu split i bardziej hałasują.

 

W sprzedaży dostępne są również klimatyzatory wodne – należy wsypać do nich kostki lodu lub zimną wodę, aby chłodziły pomieszczenie. Nie są jednak tak skuteczne, ponadto wymagają wymiany wody na lód, ale ich plusem jest brak rur i większa mobilność. Wystarczy tylko podłączyć je do gniazdka.

 

Klimatyzatory typu split

W tym przypadku mowa już o bardziej wydajnych, ale i droższych urządzeniach – tego rodzaju klimatyzacja składa się z dwóch elementów – jednostki zewnętrznej ze sprężarką montowanej na ścianie budynku i wewnętrznej, które połączone są ze sobą przewodami freonowymi, które mają mniejszy przekrój niż rury stosowane w klimatyzatorach monoblokowych, dlatego też ich montaż nie jest tak skomplikowany, niemniej jednak wymaga wiercenia w ścianach. Jednostka wewnętrzna będzie działała tylko w jednym pokoju.

 

Odmianą klimatyzatorów split są modele multi-split, w przypadku których do jednej sprężarki podłącza się więcej jednostek wewnętrznych. To dobre rozwiązanie wtedy, gdy klimatyzacja ma działać w kilku pomieszczeniach.

 

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy